O Parafii
Parafia Matki Bożej Różańcowej
w Rybniku – Niedobczycach
Z historii Parafii
Parafia Matki Bożej Różańcowej została erygowana 28 sierpnia 2016 roku. Jej istnienie wiąże się z ostatnią wizytacją naszego dekanatu wiosną 2009 roku. Wtedy zapadła decyzja budowania nowego kościoła dla mieszkańców osiedla Wrębowa i ulic przyległych, należących do parafii Wniebowzięcia NMP w Biertułtowach. Ponadto dołączono część parafii NSPJ w Niedobczycach – domów jednorodzinnych leżących w bliskim sąsiedztwie budowy i części tzw. kolonii Rymer do ul. Generała Andersa i Paderewskiego.
Od samego początku istnienia Osiedla, myślano o budowaniu kościoła dla tej społeczności, czego znakiem jest jedyny przydrożny krzyż, usytuowany przy ul. Górnośląskiej pomiędzy sklepem „Biedronka” a naszą budową. Dekret z wiosny 2009 roku mówił o „ośrodku duszpasterskim”, a drugi dekret z grudnia 2009 roku precyzował, że należy zmierzać w kierunku utworzenia nowej parafii.
1 grudnia 2009 roku zebrała się grupa parafian do pracy przy wycince drzew i plac budowy został przygotowany do poświęcenia, które nastąpiło na początku października 2010 roku przez ks. dziekana Stanisława Kołodzieja. Widocznym świadkiem tego wydarzenia jest krzyż usytuowany przed Kaplicą. Przed nim parafianie spotykali się na krótkich nabożeństwach i modlitwie raz w miesiącu do czasu powstania Kaplicy.
W czerwcu 2011 roku została przeprowadzona ankieta nt. wezwania dla nowej parafii. Z podliczonych głosów wynikało jednoznacznie, iż parafianie chcą, aby ich patronką była Matka Boża Różańcowa. Prace ziemne rozpoczęto w czerwcu 2012 roku. 7 października 2013 roku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego przez ks. abpa Wiktora Skworca. Wraz z rozpoczęciem prac ziemnych została przygotowana Kaplica tymczasowa, w której się znajdujemy. Tutaj od września 2012 roku odbywają się Msze święte i nabożeństwa. Ks. Biskup Adam Wodarczyk poświęcił dzwony na samym początku oficjalnego funkcjonowania parafii, dokładnie w piątym dniu 2 września 2016 roku.
Plany budowy kościoła na rok 2023 są takie, aby dokończyć prace budowlane, które pozwolą na otrzymanie pozwolenia z Nadzoru Budowlanego na częściowe użytkowanie budynku dla wiernych. Aby pozyskać na to środki finansowe, za zgodą Kurii Metropolitalnej, rozpoczęliśmy w tym roku działalność gospodarczą, produkując własne wkłady zniczowe.
Od samego początku budowy staramy się realizować myśl budowania wspólnoty żywego Kościoła. Dlatego oprócz przedsięwzięć stricte duszpasterskich (a do takich możemy zaliczyć np. Seminarium Odnowy Wiary, które odbyło się już trzykrotnie), są działania na poziomie kultury i sztuki, jak chociażby różnego rodzaju koncerty i projekcje filmowe w ramach „Parafialnego Kina z Klasą”, a nawet na poziomie sportu przez zorganizowanie sześciu edycji rajdu rowerowego nazwanego wdzięcznie „Z miłości do okrągłości”, co miało nawiązanie nie tylko do kół roweru, ale także okrągłych kształtów naszego kościoła.
Obecnie parafia liczy niecałe 4000 wiernych. Większość z nich to seniorzy. Najprawdopodobniej z tego powodu jedną z prężniejszych grup jest Apostolstwo Dobrej Śmierci. Głównym rysem duchowości parafian jest oczywiście modlitwa różańcowa. Odmawiamy ją codziennie od początku istnienia Kaplicy rano i wieczorem. W naszej parafii szczególnym nabożeństwem jest Nowenna Pompejańska. Liczni parafianie praktykują tą formę modlitwy w bardzo różnych sytuacjach swojego życia. Jesteśmy świadkami niesamowitej skuteczności tej „Nowenny nie do odparcia”. Parafia posiada relikwie błogosławionego Bartola Longo I stopnia, świętego Franciszka z Asyżu I stopnia oraz świętych Hiacynty i Franciszka z Fatimy III stopnia.
Po wizytacji biskupiej w 2018 roku zawiązała się wspólnota Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Od kilku lat prężnie działają kręgi Ruchu Szensztackiego. Bardzo dobrze układa się nam współpraca ze Szkołą Podstawową nr 22. Z tego grona mamy ministrantów i Dzieci Maryi. Powstał Parafialny Zespół Caritas, który również działa z coraz większym rozmachem. Docieramy do biednym rodzin, szczególnie z domów socjalnych miasta Rybnik usytuowanych w naszej części parafii. Ponadto stale jesteśmy obecni w Domu Pomocy „Senior”, gdzie co tydzień odbywa się modlitwa, w dwie soboty miesiąca Msza święta, a na święta przygotowujemy dla wszystkich podopiecznych paczki, w których znajduje się coś i dla ducha i dla ciała. Trudno nie wspomnieć jeszcze o szczególnej miłości parafian do kapłanów. Istnieje prężnie działający Apostolat „Margaretka”, a ponadto, na wyraźne życzenie parafian, odmawiamy specjalną modlitwę za kapłanów przed Mszami. Najtrudniej przychodzi nam pracować z młodzieżą. Jest garstka młodych ludzi, którzy chętnie angażują się w spotkania młodzieżowe i różne posługi przy parafii.